Gala finałowa „Projektowania zespołowego” z Fujitsu

Zimowy semestr roku akademickiego 2019/20 był niezwykle intensywny dla studentów Wydziału Fizyki i Informatyki Stosowanej UŁ i zaowocował współpracą Wydziału z firmą Fujitsu Technology Solutions Sp. z o.o. – światowym gigantem usług informatycznych, półprzewodników i komputerów. Gala Finałowa „Projektowania zespołowego”, która odbyła się 19. lutego była zwieńczeniem pracy studentów i ekspertów Fujitsu. W wydarzeniu wzięło udział 5 grup projektowych, które pod okiem mentorów Fujitsu przygotowywali swoje projekty.

Głównym celem przedsięwzięcia było zachęcenie studentów informatyki do podjęcia wyzwania zmierzenia się z problemami współczesnego świata zebranymi przez ONZ w 17. Celach Zrównoważonego Rozwoju. A to wszystko z wykorzystaniem technologii informacyjnej, przy wsparciu ekspertów z Fujitsu. W swoich innowacyjnych rozwiązaniach studenci przedstawili problem głodu i nadmiernego zużycia zasobów, równouprawnienia i wykluczenia społecznego, a także zdrowia oraz gospodarowania odpadami.

Podczas uroczystej Gali finałowej przyznane zostały specjalne nagrody dla najlepszych aplikacji. Zwycięska aplikacja  „zdrova.cc” dotyczy najważniejszego aspektu życia człowieka – zdrowia. Nasza aplikacja nadaje informacje o możliwych zagrożeniach i niezbędnych szczepionkach w różnych krajach świata, a także posiada dane użytkownika na temat badań krwi oraz listę zrobionych szczepień. Dodaliśmy także portfele rodzinne, które pozwalają rodzicom dodać konta swoich dzieci i łatwo monitorować ich stan zdrowia oraz plan szczepień. Stworzyliśmy działający prototyp aplikacji z rzeczywistymi danymi z Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) oraz z Wojewódzkiej Stacji Epidemiologicznej w Łodzi. Poza tym WSSE jest zainteresowana naszym projektem i nawet już się odbyło pierwsze spotkanie w ich siedzibie, na którym ustaliliśmy możliwe kierunki naszej współpracy. Mamy dużo ciekawych pomysłów dla rozwijania naszej aplikacji i wdrożenia planu biznesowego w rzeczywistość. – tłumaczy lider zwycięskiego projektu Yelyzaveta Koliechkina.